Stacja paliw przyszłości

Nissan, czołowy producent samochodów elektrycznych, przedstawił pierwsze migawki ze swojej wizji „stacji paliw przyszłości” – koncepcji opracowanej wspólnie z Foster + Partners, innowacyjną pracownią architektoniczną, znaną z takich projektów jak słynny budynek „Gherkin” w Londynie, pierwsze w pełni ekologiczne miasto Masdar w ZEA czy siedziba Apple w Kalifornii.

 

W 20‑sekundowym zwiastunie wideo można zobaczyć zapowiedź ostatecznej koncepcji, która zostanie zaprezentowana w marcu przyszłego roku.

 

David Nelson, dyrektor ds. wzornictwa w Foster + Partners: „Wyobraźmy sobie przyszłość za 10 lat. Autonomiczne samochody, sztuczna inteligencja i kompleksowa łączność zbliżają się wielkimi krokami, a naszym zadaniem, jako architektów, jest inspirowanie do tych zmian i ich wspieranie”.

 

Wyprzedzanie wydarzeń w tej dziedzinie i integrowanie technologii, aby zaoferować mieszkańcom miast pełną wygodę ma zasadnicze znaczenie dla stworzenia metropolii, które będą nam służyć”.

 

Film, w którym pojawia się także bestsellerowy w 100% elektryczny Nissan LEAF, można obejrzeć tutaj:https://youtu.be/L27CYA2Tvl8​.

 

W ubiegłym miesiącu Nissan zaprezentował urządzenie o mocy 7 kW, za pomocą którego można w ciągu nocy naładować większy zespół akumulatorowy – taki jak zapewniający zasięg 500 km zestaw o mocy 60 kW, który jest obecnie opracowywany w centralnym ośrodku badawczo-rozwojowym Nissana w Atsugi w Japonii.

 

Richard Candler, dyrektor generalny Nissana ds. strategii produktów zaawansowanych: „Jesteśmy w czołówce bezemisyjnej mobilności od 2010 roku, a w ramach tego projektu chcemy inspirować ludzi, by towarzyszyli nam we wspólnej podróży”.

 

Świat wokół nas się zmienia, a my uważamy to za niezwykle ekscytujące. Wraz z rozwojem miast podłączonych do Internetu uzupełnianie energii w pojazdach może zostać wplecione w rytm codziennych czynności, zaś wolnostojące stacje paliw mogą odejść do przeszłości.”

 

W tym tygodniu, na 21. Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP21) w Paryżu, Nissan poinformował o opracowaniu innowacyjnego systemu „Vehicle‑to‑Grid” i nowych rozwiązań w zakresie wtórnego wykorzystania akumulatorów. Zgodnie z założeniami tego systemu samochód elektryczny staje się indywidualnym „koncentratorem energii”, umożliwiającym jej przechowywanie, wykorzystywanie lub zwracanie do sieci elektroenergetycznej.

 

 

 

Nissan w Europie

Nissan posiada jedną z najbardziej kompleksowych ofert w Europie spośród producentów samochodów pochodzących z innych kontynentów. Firma zatrudnia ponad 17 600 osób w ramach swoich lokalnych działań w zakresie projektowania, badań i rozwoju, produkcji, logistyki oraz sprzedaży i marketingu. W ubiegłym roku kalendarzowym w zakładach Nissana w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Rosji wyprodukowano ponad 675 000 samochodów, w tym wielokrotnie nagradzane crossovery, samochody małolitrażowe, samochody typu SUV, pojazdy użytkowe oraz samochody elektryczne, takie jak Nissan LEAF, który jest najpopularniejszym samochodem elektrycznym na świecie, a 96% klientów poleciłoby go swoim znajomym. Obecnie Nissan oferuje w Europie aż 23 zróżnicowane i innowacyjne modele pod markami Nissan i Datsun.

 

Foster + Partners

Foster + Partners to jedna z najbardziej innowacyjnych praktyk w zakresie architektury i designu na świecie, prowadzona przez założyciela i prezesa Normana Fostera oraz Radę Partnerstwa. Mimo, że biuro posiada duży kampus w Londynie, gdzie w 1967 roku zostało założone, dziś jest to zaledwie jedno z sieci studiów ulokowanych w różnych częściach świata. W ciągu ostatnich pięciu lat Foster + Partners był i jest nadal pionierem zrównoważonego podejścia do architektury i ekologii w zaskakująco szerokim zakresie – od miejskich planów zagospodarowania, infrastruktury publicznej, lotnisk, budynków społecznych i kulturalnych, biur i stanowisk pracy po prywatne domy i projektowanie produktów.

Studio zdobyło międzynarodową renomę projektując wiele słynnych budowli, takich jak największego na świecie terminalu lotniska (w Pekinie), londyńskiej centrali Swiss Re, centrali Hearst w Nowym Jorku, wiaduktu Millau we Francji, niemieckiego parlamentu w Reichstagu w Berlinie, Wielkiego Dziedzińca w Muzeum Brytyjskim w Londynie, centrali HSBC w Hongkongu i Londynie oraz siedziby Commerzbanku we Frankfurcie. Studio otrzymało ponad 680 nagród za doskonałość w projektowaniu i zwyciężyło w ponad 120 krajowych i międzynarodowych konkursach.

@NissanPolska